Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jste zde: Domácí stránka | Sporty | Florbal | Finsko je mistrem světa ve florbale!

Finsko je mistrem světa ve florbale!

14.12.2008

Finsko je mistrem světa ve florbale!

Finští florbalisté se stali světovými šampióny. Poprvé v historii přemohli ve finále sousední Švédsko. Stejně jako před dvěma lety ve Stockholmu skončil finálový duel mezi Švédskem a Finskem výsledkem 7:6 v prodloužení. Tentokrát si ale triumf užili hráči Finska. Autorem vítězné branky se stal Tero Tiitu.

Finové naskočili do zápasu ve velkém stylu. Skóre utkání otevřel po minutě hry Mika Kavekari a v čase 15:55 si museli obhájci světového primátu vzít oddechový čas, protože Finsko vedlo už 4:0. Zároveň Petera Sjögrena vystřídal ve švédské svatyni po čtvrtém gólu Daniel Ramsin.

Jenomže Švédové se nadechli k obratu. Stáhli hru na dvě pětky a předvedli svou sílu ve druhém dějství. Od prvního buly se začali tlačit do útoku a postupně mazali finský náskok. V jedenadvacáté minutě se trefil Djurling, další zásah přidal Jihde a po něm se trefil Calebsson. Před odchodem do šaten už Švédové prohrávali o jedinou branku.

V úvodu třetí dvacetimiutovky se pak postaral o vyrovnání Kimmo Eskelinen a po něm rozjásal žlutý dav švédských fanoušků Fredrik Djurling. Necelé dvě minuty na to ještě zvýšil vedení Tre Kronor Niklas Jihde pohotovou ranou z první.

Finsko ale vrátil do zápasu Lassi Vänttinen, který se během dvou přesilovek dvakrát trefil z pravého křídla pod břevno švédské branky. Stejně jako před dvěma lety ve Stockholmu zamířil finálový souboj Švédska s Finskem za stavu 6:6 do prodloužení.

O zlatých medailích pak rozhodlo po pěti minutách nastaveného času pohotové finské přečíslení. Hyvärinen přihrál na levé křídlo Terovi Tiitu a ten trefou do odkryté švédské branky zajistil Finsku zlatý triumf na světovém šampionátu. 

Měl to být světový florbalový šampionát, který v počtu diváků zaútočí na nejvyšší příčky v historii tohoto sportu, ale nakonec se to povedlo. Nedělní finále mezi Švédskem a Finskem sledovalo v 02 Areně 14 208 diváků, celková návštěvnost na zápasech v Ostravě a Praze překonala stotisícovou hranici.

Finále: Švédsko - Finsko 6:7 v prodl. (0:4, 3:0, 3:2 - 0:1)  

Branky a nahrávky: 21. Djurling (Quist), 31. Jihde (Quist), 34. Calebsson (Eskelinen), 46. Eskelinen (Helgesson), 50. Djurling (Kranberg), 52. Jihde (Djurling) - 2. Kavekari (Järvi), 11. Hyvärinen (Mika Kohonen), 15. Vänttinen (Hyvärinen), 16. Koskelainen (Hyvärinen), 55. Vänttinen (Mika Kohonen), 56. Vänttinen (Järvi), 66. Tiitu (Hyvärinen). Rozhodčí: Hofgaard Jorstad, Ali Zouhar (oba Nor.). Vyloučení: 4:1. Využití: 1:4. Diváci: 14 208.

Konečné pořadí:

Elitní kategorie: 1. Finsko, 2. Švédsko, 3. Švýcarsko, 4. Česká republika, 5. Lotyšsko, 6. Norsko, 7. Rusko, 8. Estonsko, 9. Dánsko, 10. Itálie.

Divize B: 11. Německo, 12. Polsko, 13. USA, 14. Rakousko, 15. Singapur, 16. Japonsko, 17. Maďarsko, 18. Slovinsko, 19. Nizozemsko, 20. Velká Británie.

florbal.cz, kc, 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář